Domácí Domov Zahrada v pytli

Zahrada v pytli

346
0
Sdílejte

Žijete ve městě, ale přesto ve vás sídlí duše zahradníka? Nechcete už ovoce a zeleninu kupovat v supermarketu, ale vypěstovat si ji sami? V Olomouci je to už dnes možné.

Na popud dobrovolnického sdružení vznikl před rokem projekt Za()hrada s možností vypěstovat si vlastní zeleninu, který úspěšně funguje už druhou sezónu. Olomouc se tak loni stala teprve druhým městem v republice, které tuto možnost svým obyvatelům nabízí. Do té doby se v komunitních zahradách dalo pěstovat jen v Praze.

Přímo u centra města v areálu letního kina tak máte jedinečnou možnost si pronajmout záhonek či tzv. „big bag“, což je obrovský pytel s hlínou a pěstovat, co vás napadne. Po celou sezónu tak můžete mít na stole čerstvé ovoce, zeleninu a bylinky a sdílet zálibu v pěstování s ostatními. „Není to jen o té zelenině. Hlavní myšlenkou je právě setkávání lidí a pěstování sousedských vztahů,“ upřesňuje jedna z organizátorek projektu Za()hrada Magdaléna Petráková.

Komunitní zahrada letos už v dubnu ožila přípravami a všichni členové projektu, lidé, kteří si něco vypěstovali už loni i noví zájemci o záhon se pravidelně scházeli na víkendových brigádách, aby zahradu připravili na novou pěstitelskou sezónu. Ti, co přiložili ruku k dílu a dobrovolně se ušpinili od hlíny za účelem zvelebení zahrady, dostali slevu na záhon.

„Celý ten nápad se mi moc líbí. Dokonce jsem se rozhodla pronajmout jeden pytel k pěstování pro přítele jako dárek,“ řekla jedna ze zájemců o pěstitelství Dominika Bittnerová. Mohlo by se zdát, že na konci každé pěstitelské sezóny se projekt s veškerým zahradnickým nářadím schová na zimu do kůlny, opak je ale pravdou. Kolektiv stojící za fungováním komunitní zahrady totiž celoročně spolupracuje s Divadlem na cucky ve Wurmově ulici. „V sále divadla pravidelně připravujeme pro veřejnost promítání, přednášky a workshopy, díky kterým se nám daří udržovat zájem o životní prostředí, umění a občanskou angažovanost,“ uvedla Petráková.

Cena pronájmu jednoho pytle či záhonu se pohybuje od 500-1000 korun na celou sezónu, což je skvělá cena za to, že si můžete kdykoliv skočit do svého pytle pro vlastní mrkev do polévky.

Sdílejte
Předchozí článekBernard
Další článekJaroslav Klár

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here